The Big Australian Trip

The story of that trip was written once already. But because it was, so far, the most beautiful trip in my life, I decided that it has to be described once again. Memories are fading and getting distorted with the time, so I need to say that not 100% of what I’ll write is truthful…

It all still seems a bit unbelievable. It took two people and only couple of months of work to save some money to spend 45 days traveling around Australia and covering a distance of 22’000 km. We didn’t have a fortune and we didn’t spend a fortune to do it.

All I can say is that, after this trip, I came back with lots of valuable things, not in a material way… because traveling is the only thing we buy that makes us richer.

CHAPTERS:

 

  1. Bombo
  2. Thredbo – Mt Kosciuszko
  3. Wilsons Promontory
  4. The Great Ocean Road

Next chapters to come soon


Historia tej podróży została już raz napisana. Ale ponieważ była to, jak na razie, najpiękniejsza podróż w moim życiu, zdecydowałam, że musi zostać opisana jeszcze raz. Wspomnienia się zacierają i zniekształcają z upływem czasu, więc muszę wspomnieć, że nie 100% tego co napiszę jest prawdą…

To wszystko ciągle wydaje się trochę niewiarygodne. Potrzeba było dwoje ludzi i kilka miesięcy pracy, żeby zaoszczędzić trochę pieniędzy i spędzić 45 dni podróżując dookoła Australii i pokonując dystans 22’000 km. Nie mieliśmy fortuny i nie wydaliśmy fortuny, żeby to zrobić.

Jedyne, co mogę powiedzieć po tej podróży jest to, że wróciłam z całym mnóstwem wartościowych rzeczy, ale nie w sensie materialnym… ponieważ podróżowanie to jedyna rzecz, na którą wydajemy pieniądze a stajemy się bogatsi.

ROZDZIAŁY:

  1. Bombo
  2. Thredbo – Mt Kosciuszko
  3. Wilsons Promontory
  4. The Great Ocean Road

Następne rozdziały wkrótce

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *