Christmas in Australia

Christmas time in Australia is very different to the one in Europe or probably in general in the Northern Hemisphere. I mean, Australians do celebrate exactly the same thing, it’s still the same religious event. But the everlasting sun and scorching temperatures of 30+ give it an entirely different spin.

Summer in December
This is what it is. Because what’s happening here is really hard to call a winter time. Christmas Eve is not as important as in Poland. The most celebrated day is Christmas Day when people go to the beach. And there’s a big Christmas tree and there are plenty of Santas in bathing suits everywhere. And happy people cheering. What can be more joyful than a beautiful Christmas tradition with a combination of the sun, the ocean and the beach?

Australians dream about a white Xmas
For me, dreaming of snow is absolutely enough that I can do with it. But Australians go crazy with all of the Christmas decorations snow-related. However, if you’re celebrating this time on the beach or in the outback or in the park, then it’s a bit hard to get a genuine pine tree, so you start decorating what you have. Couple of years ago I saw an artificial palm tree decorated with baubles and this year, I really liked the idea of a regularly shaped Christmas tree but instead of needle-like leaves it had… gum tree leaves. Also, instead of boots you’d wear thongs but with pictures of Santas on them… Definitely, Australians get their Xmas craze on in their own Australian upside-down-under way. Torn apart with whether to serve mulled wine or sangria, they mix summer style and christmassy-snowy style to get a surprisingly adorable outcome. For me, it’s still hard to get used to it, I don’t feel the Christmas atmosphere anymore (yet?). It’s not a loss though, because I DO love it. And I know, you’d love it too.

(pictures at the bottom of this page)


Czas Świąt Bożego Narodzenia w Australii znacznie różni od tego w Europie, czy też może nawet na całej półkuli północnej. To znaczy, Australijczycy świętują dokładnie tak samo, dla nich to też jest to samo religijne święto. Jednak, wiecznie obecne słońce i upalne temperatury 30+ stopni nadają jemu zupełnie inny charakter.

Lato w grudniu
Tak to właśnie wygląda. Ponieważ to, co się tu dzieje szczerze ciężko nazwać czasem zimowym. Wigilia Bożego Narodzenia nie jest tutaj tak istotna jak np. w Polsce. Najbardziej “świątecznym” dniem jest dzień Bożego Narodzenia, gdy ludzie idą na plażę. I można tam zobaczyć ogromną choinkę i jest tam pełno Mikołajów w strojach kąpielowych. I weseli ludzie dookoła świętujący ten dzień. Co tak naprawdę może być bardziej radosne niż piękna tradycja Świąt Bożego Narodzenia w połączeniu ze słońcem, oceanem i plażą?

Australijczycy marzą o białych świętach
Dla mnie, marzenie o śniegu to jest całkowicie wystarczające, co mogę w tej kwestii zrobić. Jednak Australijczycy świrują na punkcie wszystkich świątecznych ozdób związanych ze śniegiem. A co za tym idzie, jeśli świętujesz ten czas na plaży, w outbacku czy w parku i jest trochę trudno o prawdziwą sosnę, zaczynasz dekorować to, co masz. Kilka lat temu, pierwszy raz zobaczyłam sztuczną palmę udekorowaną bombkami. W tym roku, bardzo spodobał mi się pomysł zwykłej w kształcie choinki, ale zamiast igieł miała liście..  eukaliptusa. W dodatku, zamiast śniegowych butów, w Australii raczej chodzisz w japonkach, ale takich z wizerunkiem Mikołaja… bo to Święta w końcu, prawda? Zdecydowanie, Australijczycy szaleją świątecznie na swój Australijski do-góry-nogami sposób. Rozerwani pomiędzy decyzją, czy na Święta przygotować grzane wino czy dzban sangrii, mieszają letni styl ze świąteczno-śnieżnym i uzyskują niezwykle uroczy rezultat. Dla mnie, wciąż ciężko jest przyzwyczaić się do tego, nie do końca czuję Świąteczną atmosferę (jeszcze nie?). To jednak nie jest żadna strata dla mnie, bo ja to naprawdę kocham. I wiem, że Ty byś pokochał też.

2 thoughts on “Christmas in Australia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *